Sunday, 16 June 2024

Yuba College holds graduation Friday

CLEARLAKE – Yuba College's Clear Lake Campus will hold commencement ceremonies on Friday, May 22.


The event will take place in the quad area of the college campus, 15880 Dam Road Extension in Clearlake.


Three ceremonies are scheduled for the canopy-covered quad. The processional march for students receiving the associate in arts or associate in science degrees will begin at 7 p.m. Board of Trustees Member Brent Hastey will confer the degrees. Student speaker will be Mary Blakely-Pulido, and master of ceremonies will be campus Dean Bryon Bell.


A graduation breakfast will be held at 9 a.m. on Friday. The student speaker will be Wendy Coleman. GPA certificates will be awarded at this time.


The following local students will receive associate degrees:


ASSOCIATE IN ARTS


Maxx J. Bartlett, Robert Adam Besgrove, Sean David Fielden, Maria Lynn Fortino-McCuan, Anna V. Ventsko, Melissa Emeline-Mae Warner and Brad E. Wight of Clearlake; Mireya Clizbe of Cobb; Brianna Leigh Cook and Jon Robert Davison of Lower Lake.


ASSOCIATE IN SCIENCE


Megan Roth of Casa Grande, AZ; Regina Dawn Amaral, Mary Elizabeth Blakely-Pulido, Wendy Raeann Colemen, Donna Elizabeth Cummins, Rachel Annia Emming, JoAnne Lynn Fortino, Raxita Dhanpal Gandhi, Beth Ann Jenkins, Anthony Lee Lewis Jr., Shane David Merrill, Ana Rosa Montanez, Kimmberly Jean Munson, Krystal Kay Peng, Arlene Mildred Powel, Jerome James Richardson, Heather Ann Wallace, Measha Ann Weinzirl and Robert G. White of Clearlake; Ceva Ann Giumelli, Christie Lee Greenfield and Robert John Vieira of Clearlake Oaks; Debra Lee Ratcliff and David James Schlueter of Clearlake Park; William D. Brown of Cobb; Erin Rose Teames of Fairfax; Leonard Joseph Dombrowski Jr., Michele Emery, Benjamin Samuel Timmons and Bonnie Jean Vaughn of Hidden Valley Lake; Susan M. LaBarre of Kelseyville; Nicole Marie Coccimiglio, Sara Christine Coel, Nicole Michele Doud, Jackson Maxwell Kaiser and Justin Jay Read of Lower Lake.


Students who have earned certificates of achievement will be recognized for their accomplishment at a noon ceremony. Student speaker will be Francis Williams. Certificates in 17 different areas will be awarded.


Accounting Certificate of Achievement


Beth Ann Jenkins, Maria D. Montero and Jill Dawn Pierce of Clearlake; Christine L. Bergen and Donna T. Curnutt of Clearlake Oaks; Dennis D. Bilardi of Kelseyville; Melisa K. Wilson of Lower Lake; Shawna Marie Summers of Middletown.


Advanced Accounting Certificate of Achievement


Beth Ann Jenkins of Clearlake.


Administrative Assistant Certificate of Completion/Achievement


Mary Elizabeth Blakely-Pulido of Clearlake; Debra Ratcliff of Clearlake Park.


Business Computer Applications Certificate of Achievement


Christine L. Bergen of Clearlake Oaks; Ashley Evangeline Holback of Lower Lake.


Advanced Business Computer Applications Certificate of Achievement


Christine L. Bergen of Clearlake Oaks; Ashley Evangeline Holback of Lower Lake.


Chemical Dependency Awareness Certificate of Training/Achievement


Deserie Ann Askew, Erin Tamsan Meyers, Jay El Tillman and Anna V. Ventsko of Clearlake; Kathrine Jennette Allan and Eileen K. Daniels of Clearlake Park; Katarina Maria Meyer and Scott Richard Meyer of Kelseyville; Teresa Deuchar and Lionel Oliver Pierce of Nice.


Chemical Dependency Counselor Certificate of Completion/Achievement


Debbie Marie Flemming, John Delvin Hamner Jr., Erin Tamsan Meyers, Kimmberly Jean Munson, Jay El Tillman, Anna V. Ventsko and Dow Walton of Clearlake; Scott Richard Meyer and Francian LeAnn Reinhardt of Kelseyville; Lionel Oliver Pierce of Nice; Jayleen Rae Ward of Upper Lake.


Child Development Associate Teacher Certificate of Achievement


Taqua Salem Ammar, Leticia Arellano, Rebecca Joanne Castillo, Neala Renea Ellsworth, Kara Marie Kramer, Melissa Marie Mehew and Maria Romero of Clearlake; Ceva Giumelli and Francis Kay Williams of Clearlake Oaks; Malinda Ann Triola of Hidden Valley Lake; Sunshine Raquel Baker of Kelseyville; Maria Montanez of Middletown; Michelle Diann Villines of Upper Lake.


Child Development Teacher Certificate of Achievement


Francis Kay Williams of Clearlake Oaks; Megan Streif of Lower Lake.


Clerical Certificate of Training/Achievement


Mary Elizabeth Blakely-Pulido and Rachel Annia Emming of Clearlake; Debra L. Ratcliff of Clearlake Park; Tonya Marie Albright of Hidden Valley Lake.


Culinary Arts Certificate of Completion/Achievement


Kacie Da’Nelle Carson, Carlos Fausett, Matt Morgan and Julieann Linda Wonderwheel of Clearlake; William Gregory Wymer of Clearlake Oaks; Ann-Marie Pleskaczewski of Hidden Valley Lake.


Infant and Toddler Certificate of Achievement


Neala Renea Ellsworth of Clearlake; Francis Kay Williams of Clearlake Oaks; Megan Streif of Lower Lake.


Information Technologies Certificate of Completion/Achievement


Benjamin Samuel Timmons of Hidden Valley Lake.


Legal Office Skills Certificate of Achievement


Debra Lee Ratcliff of Clearlake Park.


Medical Office Procedures Certificate of Achievement


Mary Elizabeth Blakely-Pulido of Clearlake.


Welding Technologies Certificate of Achievement


Jon Allen Bobus, Jennifer Lyn Burlingame, Edgar Jovani Hernandez and Milton Levy of Clearlake; William George Hawley of Kelseyville; Daniel Thomas Current of Lower Lake; Tony M. Petersen of Middletown.


Word Processing Certificate of Completion/Achievement


Mary Elizabeth Blakely-Pulido of Clearlake; Debra Ratcliff of Clearlake Park.


Scholarship awards will also be given at the noon and 7 p.m. ceremonies.


The following students will receive scholarships:


Clearlake Rotary Service Scholarship, Donna Dawson of Clearlake; Computer Technology and Networking Scholarship, Kathryn McCallister of Lower Lake; Culinary Arts Award, Stephen Woolridge and Matthew Young of Clearlake; Human Services Scholarship, Renee Ruggeri of Clearlake; Yuba College-Clear Lake Campus Faculty and Staff Award, Kathryn McCallister of Lower Lake; ECE Scholarship, Stephan Thill of Clearlake Park; Yuba College Higher Education Scholarship, Stefanie Mederos of Clearlake; Arthur Lewis Nan Memorial Scholarship, Shawna Summers of Middletown; Business Student of the Year in Memory of Ed Miller, Roy Sivertson of Clearlake.


The ceremony for students receiving the G.E.D. certificate begins at 4 p.m. in the quad. Student speakers will be Garrett Henson and Bonnie O’Donnell.


G.E.D. Diplomas


Mark Abbott, Perry Bishop Jr., Michelle Clayton, Rachel Costa, Robert Costa, Christina Domingos, Jona Elsa, Carlos Fausett, John George, Sandra Gonsalves, Anthony Hatfield,Garrett Henson, Diana Holt, Thomas Madrid, Jennifer Pinnick, and Clayton Tansey of Clearlake; Anthony Dow, Daniel Gerber and Trenton Reid of Clearlake Oaks; Gianina Parrino of Glenhaven; David Schlueter of Clearlake Park; Carrie Horarik of Hidden Valley Lake; Blaine Manard, Tasia Sanchez and John Swehla of Cobb; Ashley Barrett and Bonnie O’Donnell of Kelseyville; Linda Gail Harvey, Andrea Mendieta, Alan Mitchelll, Sharon Naber, Jennifer Tenneson and Laurie Terra of Lower Lake; Eula Francis Owens of Lucerne.

Upcoming Calendar

16Jun
06.16.2024
Father's Day
18Jun
06.18.2024 10:00 am - 1:00 pm
Farmers' Market at Library Park
19Jun
06.19.2024
Juneteenth
19Jun
06.19.2024 5:30 pm - 7:00 pm
Free veterans dinner
22Jun
06.22.2024 10:00 am - 1:00 pm
Farmers' Market at the Mercantile
22Jun
06.22.2024 5:00 pm - 9:00 pm
Love of the Land Dinner
25Jun
06.25.2024 10:00 am - 1:00 pm
Farmers' Market at Library Park
29Jun
06.29.2024 10:00 am - 1:00 pm
Farmers' Market at the Mercantile

Mini Calendar

loader

LCNews

Award winning journalism on the shores of Clear Lake. 

 

Newsletter

Enter your email here to make sure you get the daily headlines.

You'll receive one daily headline email and breaking news alerts.
No spam.