Woodland Community College’s Lake County Campus hosts commencement ceremonies
- Lake County News reports
- Posted On
LAKE COUNTY, Calif. – On Friday, May 15, the Lake County Campus of Woodland Community College held virtual commencement ceremonies online to celebrate the accomplishments of our certificate recipients and graduates.
The virtual certificate ceremony was posted in early afternoon on Friday to celebrate the students receiving career certificates in a variety of disciplines.
The scholarship and award recipients were also announced during the virtual certificate ceremony, which can be viewed in the video above.
The following students received certificates in the following subject areas.
Business
Accounting Certificate of Achievement: Eryck Adam Lee Jr. of Clearlake.
Administrative Assistant Certificate of Achievement: Maryann Alicia-Marie Silsby and Shadae White of Clearlake.
Clerical Assistant Certificate of Training: Leah Taninha Desouza, Andrea Rosaura Rodriguez, Maryann Alicia-Marie Silsby, April Karoline Snyder, Joyce V. Walker, and Shadae White of Clearlake.
Small Business Management Certificate of Achievement: Eryck Adam Lee Jr. of Clearlake.
Culinary Arts Baking Certificate of Achievement: Maria Pizano Griffin of Clearlake; Brandi Jamieshila Maresh of Willits; and Sienna Christine-Gayle Norton of Redwood Valley.
Culinary Arts Certificate of Achievement: Maria Pizano Griffin of Clearlake and Sienna Christine-Gayle Norton of Redwood Valley.
Early Childhood Education
Child Development Teacher Certificate of Achievement: Lydia Lace Amos, Cecilia Cristal Arroyo, Marylou Heptinstall, and Emily Rose Nichols of Clearlake; Kelly Ann Gould of Kelseyville.
Infant and Toddler Certificate of Achievement: Lydia Lace Amos of Clearlake.
Environmental Technology
Drinking Water and Waste Water Technologies Certificate of Achievement: Hector Javier Hernandez. Josh Thomas Moyer, and Michael Anthony Smith of Clearlake; Christopher Yousif Girgis, Dianna Lynn Mann, and Olivia Ryan Mann of Clearlake Oaks; Douglas Davis and Daniel Isaac Rader of Kelseyville; Jessika Lauren Harrison, Wyatt L McCollian, Noah Michael McCollian, and Scott Raymond Schisler of Lower Lake; and Anthony Alexander Casanova of Nice.
Human Services
Human Services Chemical Dependency Counseling Certificate of Achievement: Richard Domanick Occhino of Clearlake.
Scholarships and awards
The following scholarships and awards were announced at the virtual certificate ceremony:
Accounting Student of the Year: Justine Merrill
Business & Management Student of the Year: Juanita Perez
Carla Knuth Culinary Arts Award: Jennifer Dean
Park Study Club Culinary Scholarship: Richard Rodriguez
Zino Mezoui Memorial Scholarship: Diana Partida
Dr. Cornelison Memorial Scholarship: Noah Mitchell
Harold R. Sawtell Scholarship: Andrea Garcia Morales, Nancy Long, Marlena Robaugh and Tiffany Sanders
Lake County Campus Higher Education Scholarship: Madison Naughton
Judith Barr Fairbanks Memorial Osher Scholarship: Noah Mitchell
Dr. Robert Kirk Liberal Arts Scholarship: Madison Naughton
Math Award: Eryck Lee
Osher Scholarship: Candelaria Alanis, Laura Alanis, Brenda Avila, Anasa Lewis, Kali Mulligan and Chloe Seal
Science Award: Kyle Kopp
Stohlman Memorial Scholarship: Heather Jones
Virtual graduation ceremony
The virtual graduation ceremony was posted on YouTube on Friday evening, May 15, to recognize and celebrate the accomplishments of Lake County Campus students who received associate degrees in their chosen fields.
The ceremony was hosted by Executive Dean Steve Wylie, with speeches from Woodland Community College President Dr. Artemio Pimentel and Yuba Community College District Chancellor Dr. Douglas Houston.
Yuba Community College District Trustee Richard “Doc” Savarese conferred the degrees.
The student speaker was Nicholas Kieffer of Clearlake, and the Keynote Address was provided by Mark Cooper, D.D.S. of Clearlake.
Also at the virtual graduation ceremony, Eryck Adam Lee Jr. was awarded the campus’s highest honor, the Lake County Campus Medal.
The students graduating with associate degrees are as follows.
Clearlake
Lydia Lace Amos - Associate in Science, Early Childhood Education
Bobbei Blu Barnes - Associate in Science, Drinking Water and Wastewater Technology
Jonathon S. Benavidez - Associate in Arts for Transfer, Economics
Paul Ray Cook - Associate in Science, Accounting
Christine Yvonne Davis - Associate in Arts, Social & Behavioral Sciences
Christa Michelle Friend - Associate in Arts for Transfer, Anthropology; Associate in Science for Transfer, Business Administration; Associate in Arts for Transfer, Economics
Andrea Garcia Morales - Associate in Science, Natural Science & Mathematics
Rosa Angelica Lopez Guevara - Associate in Science, Administration of Justice: Law Enforcement
Rick Hammond - Associate in Science, Chemical Dependency Counselor
Janet Hernandez - Associate in Science, Administrative Assistant
Tessa Maria Ketchum - Associate in Science, Human Services
Nicholas Cody-Ernest Kieffer - Associate in Arts, Culinary Arts
Eryck Adam Lee Jr. - Associate in Science for Transfer, Business Administration; Associate in Arts for Transfer, Economics; Associate in Science, Accounting; Associate in Science, Small Business Management; Associate in Science, Business Computer Applications; Associate in Science, Business Administration; Associate in Science, General Business Management
Madison Nalani Naughton - Associate in Arts for Transfer, Political Science
Richard Domanick Occhino - Associate in Science, Chemical Dependency Counselor ; Associate in Science, Human Services
Juanita A. Perez - Associate in Science, Administrative Assistant
Vandana Kumari Reddy - Associate in Arts for Transfer, Psychology
Angel Lee Shields - Associate in Science, Natural Science & Mathematics
Jonathan Andrew Silsby - Associate in Science, Drinking Water and Wastewater Technology; Associate in Science, Small Business Management
Maryann Alicia-Marie Silsby - Associate in Science, Administrative Assistant
Michael Anthony Smith - Associate in Science, Drinking Water and Wastewater Technology; Associate in Science, Small Business Management
Angela Lynn Tamagni - Associate in Science, Accounting
Shadae White - Associate in Science, Administrative Assistant
Clearlake Oaks
Amanda Marie Bortoli - Associate in Science, Natural Science & Mathematics; Associate in Science, Business Administration; Associate in Science for Transfer, Business Administration
Andrew Luis O'Reilly-Flores - Associate in Arts for Transfer, Economics
Kimberly Anne Viescas - Associate in Science, Natural Science & Mathematics
Thomas Benjamin Madrid - Associate in Science, Natural Science & Mathematics
Cherylyn Annette Nutting - Associate in Science, Drinking Water and Wastewater Technology
Clearlake Park
Holly Heather Austinson - Associate in Science, Chemical Dependency Counselor
Cobb
Marina Nicola Richner - Associate in Science, Natural Science & Mathematics
Anna Julia Webb - Associate in Science, General Business Management
Hidden Valley Lake
Isabella Renee Quintana - Associate in Science, Natural Science & Mathematics
Terese Anne Caldwell - Associate in Science, Natural Science & Mathematics
Julianne Marie Carter - Associate in Arts, Social & Behavioral Sciences
Katie Sust - Associate in Arts, Social & Behavioral Sciences
Kelseyville
Heidy Carolina Glenton-Cano - Associate in Science, Natural Science & Mathematics
Elsa Ariadna Gonzalez - Associate in Science, Drinking Water and Wastewater Technology
Kyle Russell Kopp - Associate in Science, Natural Science & Mathematics
Ariana Montero Pille - Associate in Science for Transfer, Business Administration
Ellana Michelle Pruitt - Associate in Science, Natural Science & Mathematics
Daniel Isaac Rader - Associate in Science, Drinking Water and Wastewater Technology; Associate in Science, Natural Science & Mathematics
Scott Lamar Sullivan - Associate in Science, Chemical Dependency Counselor
Lakeport
Julianna Marie Yvonne Peters - Associate in Arts, Culinary Arts
Lower Lake
Ryan Scott Campbell - Associate in Science, Accounting
Jessika Lauren Harrison - Associate in Science, Drinking Water and Wastewater Technology
Jennifer Jaime-Aramburo - Associate in Science, Early Childhood Education
Brandi Jamieshila Maresh - Associate in Arts, Culinary Arts
Jamisynn Rose Obryan - Associate in Arts, Culinary Arts; Associate in Science, General Business Management
Samuel Kenneth Peters - Associate in Science for Transfer, Business Administration
Rachel Elizabeth Samuels - Associate in Science, General Business Management
Scott Raymond Schisler - Associate in Science, Drinking Water and Wastewater Technology
Marilyn Suzanne Taylor - Associate in Science, Drinking Water and Wastewater Technology
Nice
Sabrina J Hooper - Associate in Science, Natural Science & Mathematics
Ukiah
Alonzo Frias - Associate in Science, Drinking Water and Wastewater Technology
Vallejo
Eric Gassner-Wollwage - Associate in Science, Drinking Water and Wastewater Technology